Doğada hayatta kalmanızı gerektiren bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken en iyi hareket durmaktır. Kendinizin ve yanınızdakilerin güvenliğini sağladıktan sonra mümkünse sakinleşin. Uygun bir yerde oturun ve kayıp olmanın getirdiği korkunun azalması için sakinleşmeye çalışın. Üç, beş dakika paniğe kapılıp ortalıkta ne yapacağını bilmeden sağa sola bakınmak normal kabul edilebilir. Fakat bu durumun daha uzun süre sizi esir almasına izin vermeyin. Bu yüzden öncelikle durup sakinleşmeniz gerekir. Her şeyin yoluna gireceğini aklınızdan asla çıkarmayın. Yanınızda bulunan yiyeceklerden atıştırın, bir şeyler için. Hava kararmaya başlıyor olsa bile bunu sorun etmeye gerek yok. Yanınızda muhtemelen yeterli malzemeler olacaktır. Bir gecelik açlıktan kimse ölmez.

Hayatta kalmak için tüm ihtiyacınız %85 zihinsel %15 fiziksel güçtür. Zeki bir varlık olduğunuzu, hayatta kalabilmek için sandığınızdan çok daha fazla bilginiz, içgüdüleriniz olduğunu hatırlayın. Sakın unutmayın, ilk adım: durmak

Tek başınıza olmadığınız bir kamp turu yapıyorsanız grubu toplayın. Gerçekten ne olup bittiğini anlamak için zihninizi kullanmaktan çekinmeyin. Eğer kaybolduğunuzu düşünüyorsanız öncelikle harita üzerinden yerinizi tespit etmeye çalışın. Ve aldığınız kamp eğitimlerini hatırlayın.

There are currently no comments.