İstanbul Tur firması, Seyahat acentesi tarafından önceden oluşturulmuş turist gruplarının bir program dahilinde aynı araç ve rehber eşliğinde kent merkezleri, müzeler, saraylar, tarihi bölgeler ile  arkeolojik doğal ve tabiat parklarının sit ve ören yerlerinin gezdirilmesi dir.
Turlar seyahat acentesı tarafından önceden belirlenmiş bir program kapsamında yapılabilir. Ulaştırma, konaklama ve bunlara yardımcı sayılmayan diğer turistik hizmetlerin en az ikisinin birlikte,olması şarttır. Program kapsamında her şeyin dahil olduğu fiyatla satılan veya satış taahhüdü yapılan ve hizmeti, yirmi dört saatten uzun bir süreyi kapsayan veya gecelik konaklamayı içeren, ticari, faaliyeti, ifade etmektedir.

Günlük Tur: Türkiye’nin, tarihî, doğal, kültürel, turistik değerlerinden en az birini tanıtma ve ulaştırmayı birlikte kapsayan, bu hizmetlerin dahil olduğu tek bir fiyatla satılan veya satış taahhüdü yapılan ve hizmeti yirmi dört saatten kısa bir süreyi kapsayan veya konaklama içermeyen ticari faaliyeti,kapsamaktadır.

Günlük şehir turları,  yarım gün, tam gün ve gece turu olarak gerçekleştirilir. Turlarda gezilen şehire gezilecek yerlere göre birçok güzergah ve program oluşturulabilir. Turizm sektöründe şehir turları genel anlamda (City Tours) Olarak ifade edilir.

There are currently no comments.