İnsan sağlığı için en tehlikeli canlılardan biri olan fare, zeki olduğu için besin kaynaklarına ulaşma konusunda şaşırtıcı derece yeteneklidir ve önlem alınmasına rağmen insanın olduğu hemen her yere ulaşabilir. Besin maddeleriyle doğrudan temas kuran bu canlılar tarih boyunca doğrudan ve dolaylı olarak pek çok salgın hastalığın bulaşmasına etkili olmuştur. Bugün dahi insan sağlığı için büyük tehdit olduklarından, problem fark edilir edilmez profesyonel fare ilaçlama uygulamaları için yardım almak şarttır. Çok küçük deliklerden bile kolaylıkla geçebilen bu canlılar boyutlarıyla küçük bir sorunmuş gibi görünse de, kurtulmak için her türlü bireysel çaba sonuçsuz kalabilir.
Farelerle Mücadele Kolay Değildir!
Kapan kurmak, zehirli yemler bırakmak veya bazı yerleri tıkamak fare gibi zeki bir canlıyı tamamen durmak için yetersizdir. Çok hızlı üredikleri için bu tür basit mücadele yöntemleriyle sorunun kökten çözülmesi mümkün değildir. Bu kemirgenler aileleriyle birlikte yaşarlar ve yetişkin bireylerden bir tanesinin yok edilmesi, kısa sürede erişkin hale gelecek yuvadaki yavruların da yok edildiği anlamına gelmez. Bu yüzden fare ilaçlama yaptırılması, bu ilaçlama işlemininse uzmanlar tarafından soruna ve çevresel faktörlere göre özel olarak planlanması gerekir. Bu kemirgenler güçlü çene yapılarıysa sadece besin maddelerini kemirmez. İşyeri ev fark etmeden elektrik kablolarını, kartonpiyer ve zemin döşemelerini, mobilyaları, telefon kablolarını yani kısacası hemen her şeyi kemirerek ciddi parasal zarara yol açabilirler. Dışkıladıkları yerlerde hızlı bir biçimde mikroplar üreyeceği ve dışkıyla beslenen pek çok böcek türünün nüfusu da artacağından, birkaç küçük fare bile yaşam alanlarının mikrop yuvası haline gelmesini sağlayabilmektedir.
Fareden Nasıl Kurtulurum?
Lağımlardan böcek yuvalarına kadar her yerde gezinen fare, dolaştığı tüm bu pislik yuvası yerlerdeki mikropları insanların temas kurduğu yüzeylere ve besin maddelerine taşır. Sayısız mikroorganizmanın insanla etkileşim kurmasına yol açtıkları için mücadele edilmemesi durumunda er ya da geç ciddi salgın hastalıklarla karşılaşılacaktır. Uzmanlar tarafından çevresel faktörler değerlendirilerek planlanan ve eğitimli kişilerce uygulanan fare ilaçlama işlemleri, insanlar için büyük tehdit olan bu canlılarla uzun süreli ve etkin mücadele imkanı sağlayacaktır.

There are currently no comments.